
10 Augusti
Klockan 15:00 - 16:15
Skänninge Rådhus
Lindblad-Sällskapets Efter-Marken-Salong
Efter Skänninge Marknad (6-7 augusti) samlas vi traditionsenligt på söndagen för en musikalisk salong med Magnus Blom, piano, Hanna Anderberg, viola och Samuel Lazar Eriksson, cello. De spelar vacker musik av Schumann, Debussy, Fauré och Brahms. I pausen serveras kaffe. Evenemanget sker i samarbete med studieförbundet Sensus.
Arrangör
Lindblad-Sällskapet
Bra att veta
Lindblad-Sällskapet är verksamt i Skänninge och Vadstena. Vi anordnar Salonger, konserter i Lindblads anda, med musik av honom själv eller andra kompositörer från 1800-talet. Oftast i Rådhussalen i Skänninge. Konserterna är öppna för alla. Välkomna! Bli medlem genom att kontakta ordförande Gunnar Språng gsprang@telia.com
Information
Adress: Stora Torget, 596 31 Skänninge
Pris: 100 SEK, medlem 50 SEK
Kategori: Konsert, Kulturhistoria, Musik
Tillgänglighet: Rådhus-salen ligger på övervåningen i det gamla 1700-talshuset, och har bristande tillgänglighet då hiss saknas.